• Novinky v školskom roku 2011/2012

• Fotografie k jednotlivým aktivitám si môžete pozrieť vo FOTOALBUME.

MDD

Konečne nastal ten dlho očakávaný deň - Deň detí.

S rozžiarenými očkami a natešenými tváričkami sa všetky deti ponáhľali do materskej školy, pretože ich v tento deň čakalo veľa prekvapení a zážitkov.

Dňa 31.5.2012 sme uskutočnili celodenný výlet do prírody spojený s opekaním, hrami, súťažami, schovávačkou, spevom a odovzdávaním darčekov.

Zároveň sme aplikovali poznatky aj zo sociálno-emocionálnej oblasti, kde deti zaujali pozitívne a empatické postoje k ľuďom, deťom multikultúrnej a socioekonomickej rozmanitosti ľudstva.

Všetkým deťom sa tento deň páčil!

Vystúpenie

Opäť je tu čas Vianoc, čas, keď sa stretávajú rodiny, príbuzní, priatelia. Aj 10.12.2011 v Červenom Kláštore sa stretlo veľa ľudí v areály historického múzea, kde popri tradičnej zabijačke a rôznymi atrakciami bolo aj kultúrne vystúpenie našich detí z materskej školy a folklórneho súboru z Plavča. Deti spestrili program svojimi piesňami, básňami, tancami a vinšami a vylúdili úsmev všetkým prítomným.

Odmenou im bol úsmev, potlesk, teplý čajík s koláčom a hlavne darček od Mikuláša.

Príchod svätého Mikuláša!

December je pre všetkých, ale hlavne pre deti najkrajším mesiacom v roku. Ani v jednom mesiaci nás nečaká toľko prekvapení a radostí.

Aj naša materská škola prekypovala 6.12.2011 očakávaním, radosťou, netrpezlivosťou a trochu aj u niektorých detí strachom.

Svätý Mikuláš ani toho roku nás neobišiel, ale dokonca prišiel aj so svojími pomocníkmi- anjelmi a čertikmi.

Deti si sladkú nádielku zaslúžili pripraveným pestrým programom- básňami, piesňami, divadielkom- O troch prasiatkach, cigánskym tančekom, vianočnými koledami.

To bola aj odmena pre rodičov detí, ktorí boli na oslavách zúčastnení a odmenili deti silným potleskom.

Beseda s poľovníkom.

Prierezová téma - Environmentálna výchova je zahrnutá aj v učebných osnovách nášho ŠkVP.

Dlhodobým cieľom v našej MŠ je: Rozvíjať a prehlbovať environmentálnu výchovu a vzdelávanie a  prostredníctvom nej umožňovať deťom, aby pochopili vzťahy v prírode, uvedomovať si dôležitosť prírody pre zdravie. Snažíme sa prebudiť u detí záujem o prírodu a vybudovať k nej  kladný vzťah a zodpovedný postoj k jej ochrane.

V rámci tematického týždňa: Les a lesné zvieratká - sme v MŠ uskutočnili besedu s poľovníkom Janom Nedoroščikom, 27.10.2011, ktorý deťom priblížil, zaujímavým a poučným rozprávaním, poznatky o prírode, o živote a správaní sa zvierat, o  ich starostlivosť v zimnom období, o práci a povinnostiach poľovníkov.

Deti si mohli prezrieť aj niektoré vypchaté zvieratá, parožie. Keďže deti boli veľmi zvedavé, kládli otázky, na ktoré im ujo poľovník rád odpovedal.

Na záver deti odmenili poľovníka spevom a recitáciou o lese a o zvieratách a dohodli sme sa na ďalšej spolupráci a spoločných výletoch v prírode.

Školská besiedka so starými rodičmi.

Poslaním našej materskej školy je výchova a vzdelávanie detí v útlom veku a vštepovanie základných morálnych vlastností, ako je úcta k starým rodičom a spoluobčanom, vyjadrenie pozitívnych a empatických postojov k starým ľudom, obdarovanie a vyjadrenie radosti zo spoločných aktivít.

Pri tejto príležitosti sme pripravili školskú besiedku so starými rodičmi našich detí - dňa 14.10.2011 v popoludňajších hodinách v MŠ, kde im vnúčatá spievali, recitovali, tancovali a nakoniec ich obdarovali vlastnoručne zhotoveným darčekom a silným objatím.

Bol to znak vďaky a úcty, poďakovania za ich lásku, pohladenie a mnohokrát náhradu rodičov vo výchove detí a starostlivosti o ne. Kultúrnym programom a  spoločným posedením sme sa im odmenili a zažili v ich prítomnosti príjemné chvíle, aj so slzičkami šťastia a dojatia na mnohých  tvárach a milými spomienkami na ich detstvo.

Úcta k starším.

Tak ako sa končí leto a začína sa jeseň, tak aj v našom živote sa odohráva zmena- starnutie. Ľudia v staršom veku si zaslúžia úctu, pozornosť a vďaku.

Preto aj my v tomto mesiaci októbri-  "Úcty k starším"  sme si to pripomenuli a dňa 9.10.2011 sme pripravili s deťmi materskej školy pestrý kultúrny program, zložený z básni, piesni, divadielka a tančekov, ktorým sme sa prezentovali a vystúpili s ním v kultúrnom dome v Haligovciach.

V spolupráci s OÚ a miestnou organizáciou ÚŽS sme vytvorili príjemnú atmosféru, pobavenie, ktoré starší ľudia ocenili silným potleskom a usmiatymi očami.

Celodenný pobyt v prírode.

Dozlatista zafarbené lesy, príjemný teplý vetrík, slnečné lúče lákali aj nás, deti z materskej školy na celodenný pobyt do prírody. Toto kúzelné obdobie sme si dňa 4.10.2011 vychutnali s plnou priehršťou hier, spoznávania, súťaží, opekania, zberu plodov, lístia.

Týmito stratégiami a aktivitami sme plnili ciele:

- deti sa orientovali v priestore

- prakticky uplatňovali návyky starostlivosti o prírodu

- citlivo vnímali krásu prírody, jej čaro a jedinečnosť

- poznali ročné obdobie podľa typických znakov.

S úsmevom a radosťou sme v priestoroch MŠ rozprávali o zážitkoch tohto dňa a s deťmi sme si naplánovali ďalšie vychádzky a pobyty v našej krásnej prírode.