Cieľom exkurzie bolo navštíviť miesta, kde bola zahájená Karpatsko- duklianska operácia, počas II. svetovej vojny. Spoznávanie časti našej minulosti sa začalo na vyhliadkovej veží nad Duklianskym priesmykom. Prvý nás zaujal sovietsky minomet a oproti nemu socha Lipová ratolesť, ktorá je symbolom slovanskej vzájomnosti.
Interiér vstupu zdobia tri umelecké diela. Na prvom z nich je matka, ktorá ďakuje sovietskemu vojakovi a zároveň sa mu spovedá, žaluje z krívd a útrap, ktoré zažila. Ďalej dielo s názvom Vítanie osloboditeľov, kde slovenské dievča víta prichádzajúcich vojakov. Poslednou sochou je československý vojak v postoji „ k pocte zbraň“. V priestoroch vstupnej haly je unikátne lietadlo Avia B-33, ktoré je jedným z troch zachovalých exemplárov vôbec a je ešte funkčné. Posledná časť prízemia je venovaná expozícií vojnových nálezov, doplnená o fotografie zobrazujúce samotné boje a život civilného obyvateľstva. Prehliadka ďalej pokračovala do hornej kopuly veže, odkiaľ sme videli priestor, kde sa v roku 1944 odohrávali najťažšie a najkrvavejšie boje.
Na pamiatku padlým 1. Československého armádneho zboru bol postavený pamätník. V popredí je umiestnená bronzová socha československého vojaka v plnej poľnej výstroji s prilbou a puškou. Oproti nemu je cintorín s 565 pochovanými vojakmi 1. Čs. armádneho zboru.
Pri obci Vyšný Komárnik sme navštívili vojenské bunkre – zemľanky 3. Čs. brigády , podzemné úkryty s úzkymi vchodmi pre vojakov.
Pri odbočke na dedinku Kapišová sa nachádzajú 2 tanky sovietskej a nemeckej armády. Nad dedinkou je „Údolie smrti“, na lúke je umiestených niekoľko tankov nemeckej a sovietskej výroby, ktoré sme si zblízka pozreli. Smerom na Svidník v dedine Hunkovce je cintorín, kde sú pochovaní nemeckí vojaci.
Záver našej exkurzie bol vo Vojenskom historickom múzeu vo Svidníku. Tu sme si mohli pozrieť techniku a vybavenie vojsk oboch strán.
Domov sme sa vrátili hoci unavení, ale plní dojmov a zážitkov.