Počas pôstneho obdobia sme sa so žiakmi zapájali do rôznych aktivít a výziev, ktoré pomáhali lepšie pochopiť podstatu pôstu a pripraviť naše srdcia na Ježišovo vzkriesenie. Naši žiaci konali skutky lásky voči blížnym, obetovali svoje modlitby pre potreby tých, ktorí to najviac potrebujú, učili sa sebazáporu. Rozvíjali sme disciplínu pri triednych súťažiach a kvízoch, počúvaní biblických zamyslení, zdokonaľovali sa v poznaní Svätého písma, ale aj maľovaní a tvorbe výtvarných diel. Stretávali sme Ježiša na krížových cestách, ale aj tvorili projekty zamerané na svätcov a našich patrónov, učili sa o živote tých, ktorí mali k Ježišovi blízko. Tieto aktivity nás posilnili k hlbšiemu prežívaniu Ježišovho utrpenia a zároveň veľkonočnej radosti, ktorá už je blízko.
Svet poznania - 6. kolo
27. 3. 20241Ani v marci sme nevynechali školský vedomostný kvíz Svet poznania. Už po šiestykrát sa žiaci stretli na školskej chodbe a zmerali si svoje vedomosti z rôznych oblastí. Víťazom gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalšie kolo.
Hviezdoslavov Kubín
26. 3. 2024Do fotogalérie bol pridaný nový album Hviezdoslavov Kubín.
17Hviezdoslav je jedným z našich najväčších básnikov. V umení slova videl spôsob, ako svet urobiť lepším. Svojimi krásnymi a hlbokými veršami sa dotýkal výšok hviezd. Často sám na ne očarene hľadel a sníval. Možno aj o tom, že sa slovenčina raz oslobodí, rozkvitne a vydobyje si svoje miesto pod slnkom – našou najbližšou hviezdou. A možno vo svojich snoch zahliadol aj nás, ako na znak vďaky, že na našu materčinu nezanevrel ani v ťažkých časoch, sme po ňom pomenovali recitačnú súťaž, ktorá rok čo rok odhaľuje jej krásy.
Hviezdoslavov Kubín odkrýva schopnosť človeka predniesť príbeh, báseň. Aj na našej škole máme dobrých recitátorov a z roka na rok sa zlepšujú. Stretli sme sa s nimi v pondelok 25.3.2024 a prežili sme spolu príjemné chvíle. Všetkých 19 sme ocenili a vyzdvihli sme siedmich z nich, ktorých prednes bol výnimočný.
Čítajme si
26. 3. 2024Do fotogalérie bol pridaný nový album Čítajme si.
54Čítať znamená odpútať sa od všednej reality, zažiť nevšedné dobrodružstvá, precestovať svet či navštíviť vesmír alebo sa ocitnúť v rozprávke. A pritom sa nepohnúť z pohodlného kresla!
Čítanie môže zabávať, zahnať nudu, ale aj liečiť, povzbudiť. To vedia aj v organizácii Linka detskej istoty, ktorá pomáha nešťastným deťom a tínedžerom, a každý rok organizujú podujatie Čítajme si. Ako v predchádzajúce roky, aj teraz sme boli jeho súčasťou aj my.
V piatok 22.3.2024 sme čítali a čítali pri našej Školskej knižnici a vystriedalo sa nás pri knihe 67. Celkom pekný počet. Popritom sme si pripomenuli aj, načo Detská linka istoty slúži, aké má číslo a že na ňu môže zavolať každý, kto sa necíti vo svojej koži a je nešťastný. Nezabudli sme ani na to, že práve 22. marec je Dňom vody a siahli sme aj po vecnej literatúre, ktorá nám mohla priblížiť tento náš pozemský zázrak. Veď bez vody by nebol život!
Informácie k zápisu do 1. ročníka
26. 3. 2024Milí rodičia budúcich prvákov!
Na zápis je potrebné priniesť: rodný list dieťaťa (kópiu), občiansky preukaz zákonných zástupcov, 12 € na sadu zošitov do prvého ročníka.
Aj po vyplnení elektronickej prihlášky je prítomnosť zákonného zástupcu a dieťaťa na zápise žiaduca. Po vypísaní prihlášky Vám program vygeneruje kód formulára - ten si niekde poznačte v prípade neskoršej opravy. Neoddeliteľnou súčasťou elektronickej prihlášky je v takom prípade tlačivo s podpismi oboch zákonných zástupcov (Priloha_c._2_-_Povinna_priloha_k_elektronickej_prihlaske.docx), ktoré musíte vyplniť, vytlačiť a priniesť podpísané oboma zákonnými zástupcami!
PODPISY ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
-
Podľa § 144a ods. 1 školského zákona na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na prihláške, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.
Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:
• jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),
• jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať) alebo
• vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (je možné preukázať napríklad čestným vyhlásením zákonného zástupcu (Priloha_c._3_-_Cestne_vyhlasenie_zakonneho_zastupcu.docx).
• ak sa zápisu nemôžu zúčastniť obaja rodičia, prihlášku môže podpísať len jeden zákonný zástupca, ak sa obaja zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden z nich a na zápis prinesú vypísané a podpísané písomné vyhlásenie (Priloha_c._4_-_Pisomne_vyhlasenie_zakonnych_zastupcov.docx.docx).
TEŠÍME SA NA VÁS a VAŠE DETI!
-
Deň počatého dieťaťa
26. 3. 2024O tom, že každé dieťa je obrovským božím darom, sme sa rozprávali so žiakmi 6. a 8. ročníka v pondelok 25.3.2024, kedy je v rámci krajiny vyhlásená celoslovenská kampaň Deň počatého dieťaťa. Téma ochrany nenarodených detí je veľmi obsiahla, preto sme veku primeraným spôsobom diskutovali o tejto problematike s našimi žiakmi. Diskusia priniesla zaujímavé postrehy, myšlienky či otázky. Veríme, že z našich žiakov vyrastú zodpovední mladí ľudia, ktorí budú otvorení životu a budú ho chrániť od samotného počatia.
1. miesto v dekanátnom (okresnom) kole Biblickej olympiády
25. 3. 2024Najúspešnejšie žiačky školského kola Biblickej olympiády sa zúčastnili vo štvrtok 21.3.2024 dekanátneho kola tejto súťaže, ktoré sa konalo v priestoroch ZŠ sv. Cyrila a Metoda v Starej Ľubovni pod záštitou DKÚ Spišskej diecézy. Súťažiace si zmerali svoje vedomosti a postreh s ostatnými zúčastnenými školami spišskostaroveského dekanátu. V tomto súťažnom kole získalo naše trojčlenné družstvo 1. miesto. Srdečne blahoželáme Johanke Špirkovej z 5. ročníka, Miške Richnavskej zo 6. ročníka a Klaudii Habiňákovej z 8. ročníka. Ďakujeme za kladný prístup k zodpovednému čítaniu Svätého písma a vyprosujeme im od Ducha Svätého pomoc v ďalšom kole súťaže.
Deň vody
25. 3. 20245Počasie bolo v piatok presne také, aké by sme na deň vody čakali. Ráno sme sa zobudili do upršaného dňa, ale neskôr pršať prestalo a tak sme mohli vybehnúť na ihrisko, aby sme vytvorili „živú“ kvapku. Okrem toho sme sa o vode veľa rozprávali a na hodinách anglického jazyka si piataci a šiestaci vyrobili vlastnú mini knižku – leporelo o vode. Bol to pekný modrý deň.
Po stopách známych...
22. 3. 2024Do fotogalérie bol pridaný nový album Po stopách známych....
28Všade na svete sa rodia výnimoční ľudia. Aj u nás na Spiši. Po stopách niektorých z nich sme sa vybrali aj my – žiaci 5. - 8. ročníka v stredu 20.3.2024.
Najprv sme navštívili Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej. Kto to bol? Významný matematik, ktorý oslobodil ľudí od zafixovaného postávania pred objektívmi fotoaparátov. Kedysi totiž fotenie – teda sedenie pred fotoaparátom - trvalo viac ako 30 minút. Vďaka výpočtom rodáka zo Spišskej Belej a následnému presnému brúseniu šošoviek, ktoré sú dôležitou súčasťou každého fotoaparátu, sa skrátil čas na 30 sekúnd!
Potom sme sa zoznámili s činorodým životom Dr. Gresigera. Bol dobrým lekárom, ale aj archeológom a botanikom.
Nakoniec sme navštívili starobylý kaštieľ v Strážkach. Na brehu rieky Poprad stojí už viac ako 4 storočia! Aj toto miesto je spojené s významným človekom. Tento raz s umelcom. V Strážkach trávil veľa času svetoznámy maliar Ladislav Medňanský, ktorý si obľúbil návštevy u svojej sestry, ktorá sa vydala za tamojšieho baróna.
Tento deň bol náročný – zvládnuť 3 múzeá za jedno doobedie zmôže asi každého. Ale dozvedeli sme sa veľa nového a svoje vedomosti určite využijeme aj v ďalšom kole školskej vedomostnej súťaže Svet poznania.
Svetový deň Downovho syndrómu
22. 3. 20241Prečo si v tento deň obúvame práve rozdielne ponožky? Vraj pri troche fantázie pripomínajú tvar ľudských chromozómov a my už vieme, že ľudia, ktorí majú tento syndróm majú o jeden chromozóm viac. No nič to nemení na tom, že sú ľuďmi ako my, i keď trošku odlišnými. Buďme preto milí a pozorní aj k nim a nemajme predsudky. Rozdielnymi ponožkami sme ukázali, že inakosť je normálna a patrí do nášho života.
Návšteva obecnej knižnice
21. 3. 20244Keď sa povie marec, hneď si tento mesiac spájame s knihami. Žiaci 1. stupňa už vedia, že si ním pripomíname aj Mateja Hrebendu, zanieteného milovníka a zberateľa kníh. Od roku 1955 na počesť tohto významného slovenského buditeľa je Marec mesiacom kníh. Tento rok žiaci 1. stupňa navštívili obecnú knižnicu. Čakali ich tam nielen pekné rozprávkové knihy, rôzne príbehy a básničky ukryté v knihách, ale aj prekvapenie, ktoré pre nich pripravili p. starostka so zamestnancami obecného úradu. Deťom sa oči rozsvietili, keď uvideli tieto dobroty. Tak sa v jedno marcové poobedie spojilo príjemné s užitočným a spoločne sme strávili príjemné chvíle.
Ponožková výzva a Deň vody
20. 3. 2024Ponožková výzva a Deň vody
21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu, aby sme aspoň symbolicky podporili deti a ľudí s týmto syndrómom, obujme si vo štvrtok každú ponožku inú. Čo je to, ako vznikne či ako sa prejavuje tento syndróm sa dozviete už vo štvrtok v škole.
V piatok je svetový deň vody, oblečme si preto tematicky niečo modré.
Určenie miesta a času zápisu detí na plnenie povinnej školskej dochádzky
19. 3. 2024Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie ako zriaďovateľ školy určuje miesto a čas zápisu detí na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnešj škole v školskom roku 2024/2025 takto: Zapis_do_1.roc._-_2024.pdf
O Z N A M
18. 3. 2024Vážení rodičia a žiaci,
Oznamujeme Vám, že od utorka sa v školskej jedálni z prevádzkových dôvodov nebude variť.
Žiakom základnej školy bude podávaná suchá strava.
O zmene situácie budeme rodičov včas informovať.
Fenomény sveta - Učíme sa lietať
15. 3. 2024Kto bol prvým človekom vo vesmíre? Pristáli už ľudia na mesiaci? Prečo sú vzducholode zakázané? Ako funguje teplovzdušný balón? Na tieto otázky už poznajú odpovede naši piataci, ktorí sa na Fenoménoch sveta rozprávali o tom, ako sa ľudia naučili lietať. Na konci témy nás opäť potešili krásnymi a nápaditými projektmi, veď posúďte sami...
Týždeň školských knižníc
12. 3. 2024Do fotogalérie bol pridaný nový album Týždeň školských knižníc.
52Podľa slovenského spisovateľa Jána Uličianskeho mesto bez knižnice je nemiestne. Veď knižnica ponúka ľuďom viac ako iba zbierku kníh. Je to miesto plné krásnych príbehov, vzletných myšlienok, tvorivých momentov. A my môžeme iba dodať, že každá správna a spôsobná škola má svoju školskú knižnicu. Aj my máme a tento týždeň naša knižnica oslavovala.
V 1. – 3. ročníku sa žiaci spoločne s pani učiteľkou vrhli medzi nové-novučičké knihy, ktoré prišli celkom nedávno v rámci už v našich novinkách skôr spomenutého projektu Čítame pre radosť. A radosť knihy skutočne rozdávali. Rozprávky, Bájky, Albi knihy (Slovensko, Vesmír, Svet zvierat, Angličtina), encyklopédie, príbehy – to všetko si žiaci sústredene pozerali, zaborili do nich svoje zvedavé nosíky. Ani nevedeli ako a hodina bola fuč. Nemusia sa však báť – knihy im ostávajú v ich triednych knižniciach. Druháci sa zabávali s puzzlami, hádali rozprávky a štvrtáci čítali bájky, riešili otázky k textu.
Po vyučovaní sme sa vydali so staršími žiakmi na putovanie s Analfabetou Negramostnou. Nešťastná hrdinka z knihy Jána Uličianskeho sa ukryla do knižnice, hoci sama neprečítala ani jednu knihu. Vďaka známym literárnym postavám, ktoré v knižnici stretne, zažije nečakané dobrodružstvá.
Mladší žiaci sa zasa započúvali do rozprávky z novej knižky, ktorú im prečítala pani knihovníčka Krišáková. Páčila sa im, to ukazovali ich sústredené tváre a to, že jej aj porozumeli, dokázali múdrymi odpoveďami na otázky.
Naša knižnica teda v piatok rozhodne nezívala prázdnotou. Tešíme sa a dúfame, že to nebolo naposledy.
Zápis do 1. ročníka na šk. rok 2024/2025
8. 3. 2024Riaditeľ ZŠ s MŠ Kráľovnej Pokoja v Haligovciach oznamuje, že slávnostný zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2024/2025 sa bude konať
10. apríla 2024 o 13:00 hod. v budove základnej školy.
Na zápis sa fyzicky dostavia rodičia spolu s deťmi, ktoré k 31.8.2024 dovŕšia vek 6 rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť.
Zapísané do 1.ročníka musia byť všetky deti, ktoré sa narodili v čase od 01.09.2017 do 31.08.2018 a deti, ktoré pokračovali v minulom školskom roku v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Zapísať sa musia aj tie deti, u ktorých bude zákonný zástupca dieťaťa žiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole.
· Zápis dieťaťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku
Do prvého ročníka môže byť výnimočne prijaté aj dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku. Ak zákonný zástupca o to požiada, je povinný k žiadosti priložiť súhlasné stanovisko príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Pisomny_suhlas_detskeho_lekara.pdf
· Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami
Do triedy základnej školy možno začleniť aj žiaka so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami. O prijatí rozhoduje riaditeľ školy na základe vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a podmienok školy na výchovu a vzdelávanie takéhoto dieťaťa.
· Čo ak dieťa nedosiahlo školskú zrelosť?
Na známky nezrelosti dieťaťa na nástup do školy upozorní rodičov škola, kde dieťa absolvuje zápis alebo aj učiteľka v materskej škole, kam dieťa chodí. Ak sa vyskytnú nejaké pochybnosti, rodičia by mali navštíviť Centrum poradenstva a prevencie ako aj všeobecného lekára. Dieťa spravidla absolvuje testy školskej zrelosti a podľa ich výsledkov ako aj celkového zhodnotenia bude vydaný odborný posudok, na základe ktorého sa realizuje ďalší postup, čiže zákonným zástupcom sa odporúča, aby požiadali riaditeľa školy o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. /bývalý odklad školskej dochádzky/.
Informovany_suhllas_-_pokracovanie_poviineho_predprimarneho_vzdelavania.pdf
Ziadost_o_pokracovanie_plnenia_povin_predprim._vzdelavania.pdf
Suhlas_vseobecneho_lekara_s_pokracovanim_pvinnehopreprimarneho_vzdelavania.pdf
· Plnenie povinnej školskej dochádzky dieťaťa v zahraničí
Rodič má právo rozhodnúť sa, že jeho dieťa bude navštevovať základnú školu v zahraničí. Keďže je školská dochádzka povinná, štát si ponecháva istú formu kontroly. Dieťa musí byť riadne zapísané do kmeňovej školy v Slovenskej republike (teda tam, kam patrí podľa školského obvodu). Pri zápise rodič oznámi, že jeho dieťa bude študovať v zahraničí a zároveň písomne požiada riaditeľa školy o povolenie študovať v zahraničí.
Ziadost_o_povolenie_plnenia_povinnej_skolskej_dochadzky_mimo_uzemia_SR.pdf
· Individuálne vzdelávanie dieťaťa v domácom prostredí
Školský zákon umožňuje individuálne vzdelávanie detí základnej školy. Aj v tomto prípade musí byť dieťa riadne zapísané do kmeňovej školy a rodič písomne požiada riaditeľa školy o umožnenie takejto formy vzdelávania. Zároveň musí rodič dieťaťa zabezpečiť osobu, ktorá spĺňa kvalifikačné predpoklady pre toto vzdelávanie. Žiadosť okrem iného obsahuje aj dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania.
O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie do základnej školy rozhodne riaditeľ do 15. júna 2024.
Tanzánia - divoké srdce Afriky
7. 3. 20241Ako vyzerá príroda v Tanzánii? Čo je to safari a čo veľká päťka? Naozaj tu vzniká nový kontinent? Ako sa ľudom žije a chodia tu vôbec deti do školy? Na tieto a mnohé ďalšie otázky dostali odpoveď naši šiestaci a siedmaci, ktorí sa opäť po roku zúčastnili zaujímavého geografického poznávania z cyklu Svet okolo nás - teraz o Africkej Tanzánii. Dvaja mladí cestovatelia strávili v tejto krajine 3 mesiace, a preto nám mohli pútavým spôsobom priblížiť túto krásnu Africkú krajinu do detailov. Už teraz sa tešíme na budúci rok, keď nás opäť zoberú na ďalšie pútavé miesto sveta za pravými cestovateľskými zážitkami - tentokrát do krajiny sopiek - Indonézie.
Rozvojový projekt ,,Čítame pre radosť“
5. 3. 2024Naša škola sa prihlásila do rozvojového projektu ,,Čítame pre radosť“ a bola úspešná. Získali sme 500 eur na nákup kníh do triednych knižníc.
Cieľom tohto projektu je posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu a budovanie čitateľského sebavedomia u detí a mladších žiakov, pričom hlavným cieľom je zriadiť alebo doplniť triedne knižnice.
Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, výborne si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života. Preto sa snažíme viesť aj našich žiakov k láske ku knihám. Nie nadarmo sa hovorí: -,,Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si.“
Webinár - šikana
23. 2. 202422. februára sa žiaci našej školy zúčastnili online stretnutia s veľmi aktuálnou témou – témou šikanovania. Od lektorky sa dozvedeli, čo to šikanovanie vlastne je, aký je rozdiel medzi „obyčajným“ šikanovaním a kyberšikanovaním, dostali cenné rady, čo robiť a na koho sa obrátiť, ak sa také niečo v ich okolí deje. Pevne veríme, že takto strávená hodina nášho spoločného času bude prínosom a šikanovanie sa v našej škole diať nebude.