O tom, že každé dieťa je obrovským božím darom, sme sa rozprávali so žiakmi 6. a 8. ročníka v pondelok 25.3.2024, kedy je v rámci krajiny vyhlásená celoslovenská kampaň Deň počatého dieťaťa. Téma ochrany nenarodených detí je veľmi obsiahla, preto sme veku primeraným spôsobom diskutovali o tejto problematike s našimi žiakmi. Diskusia priniesla zaujímavé postrehy, myšlienky či otázky. Veríme, že z našich žiakov vyrastú zodpovední mladí ľudia, ktorí budú otvorení životu a budú ho chrániť od samotného počatia.
Novinky
Deň počatého dieťaťa
26. 3. 2024
1. miesto v dekanátnom (okresnom) kole Biblickej olympiády
25. 3. 2024Najúspešnejšie žiačky školského kola Biblickej olympiády sa zúčastnili vo štvrtok 21.3.2024 dekanátneho kola tejto súťaže, ktoré sa konalo v priestoroch ZŠ sv. Cyrila a Metoda v Starej Ľubovni pod záštitou DKÚ Spišskej diecézy. Súťažiace si zmerali svoje vedomosti a postreh s ostatnými zúčastnenými školami spišskostaroveského dekanátu. V tomto súťažnom kole získalo naše trojčlenné družstvo 1. miesto. Srdečne blahoželáme Johanke Špirkovej z 5. ročníka, Miške Richnavskej zo 6. ročníka a Klaudii Habiňákovej z 8. ročníka. Ďakujeme za kladný prístup k zodpovednému čítaniu Svätého písma a vyprosujeme im od Ducha Svätého pomoc v ďalšom kole súťaže.
Deň vody
25. 3. 20245Počasie bolo v piatok presne také, aké by sme na deň vody čakali. Ráno sme sa zobudili do upršaného dňa, ale neskôr pršať prestalo a tak sme mohli vybehnúť na ihrisko, aby sme vytvorili „živú“ kvapku. Okrem toho sme sa o vode veľa rozprávali a na hodinách anglického jazyka si piataci a šiestaci vyrobili vlastnú mini knižku – leporelo o vode. Bol to pekný modrý deň.
Po stopách známych...
22. 3. 2024Do fotogalérie bol pridaný nový album Po stopách známych....
28Všade na svete sa rodia výnimoční ľudia. Aj u nás na Spiši. Po stopách niektorých z nich sme sa vybrali aj my – žiaci 5. - 8. ročníka v stredu 20.3.2024.
Najprv sme navštívili Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej. Kto to bol? Významný matematik, ktorý oslobodil ľudí od zafixovaného postávania pred objektívmi fotoaparátov. Kedysi totiž fotenie – teda sedenie pred fotoaparátom - trvalo viac ako 30 minút. Vďaka výpočtom rodáka zo Spišskej Belej a následnému presnému brúseniu šošoviek, ktoré sú dôležitou súčasťou každého fotoaparátu, sa skrátil čas na 30 sekúnd!
Potom sme sa zoznámili s činorodým životom Dr. Gresigera. Bol dobrým lekárom, ale aj archeológom a botanikom.
Nakoniec sme navštívili starobylý kaštieľ v Strážkach. Na brehu rieky Poprad stojí už viac ako 4 storočia! Aj toto miesto je spojené s významným človekom. Tento raz s umelcom. V Strážkach trávil veľa času svetoznámy maliar Ladislav Medňanský, ktorý si obľúbil návštevy u svojej sestry, ktorá sa vydala za tamojšieho baróna.
Tento deň bol náročný – zvládnuť 3 múzeá za jedno doobedie zmôže asi každého. Ale dozvedeli sme sa veľa nového a svoje vedomosti určite využijeme aj v ďalšom kole školskej vedomostnej súťaže Svet poznania.
Svetový deň Downovho syndrómu
22. 3. 20241Prečo si v tento deň obúvame práve rozdielne ponožky? Vraj pri troche fantázie pripomínajú tvar ľudských chromozómov a my už vieme, že ľudia, ktorí majú tento syndróm majú o jeden chromozóm viac. No nič to nemení na tom, že sú ľuďmi ako my, i keď trošku odlišnými. Buďme preto milí a pozorní aj k nim a nemajme predsudky. Rozdielnymi ponožkami sme ukázali, že inakosť je normálna a patrí do nášho života.
Návšteva obecnej knižnice
21. 3. 20244Keď sa povie marec, hneď si tento mesiac spájame s knihami. Žiaci 1. stupňa už vedia, že si ním pripomíname aj Mateja Hrebendu, zanieteného milovníka a zberateľa kníh. Od roku 1955 na počesť tohto významného slovenského buditeľa je Marec mesiacom kníh. Tento rok žiaci 1. stupňa navštívili obecnú knižnicu. Čakali ich tam nielen pekné rozprávkové knihy, rôzne príbehy a básničky ukryté v knihách, ale aj prekvapenie, ktoré pre nich pripravili p. starostka so zamestnancami obecného úradu. Deťom sa oči rozsvietili, keď uvideli tieto dobroty. Tak sa v jedno marcové poobedie spojilo príjemné s užitočným a spoločne sme strávili príjemné chvíle.
Ponožková výzva a Deň vody
20. 3. 2024Ponožková výzva a Deň vody
21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu, aby sme aspoň symbolicky podporili deti a ľudí s týmto syndrómom, obujme si vo štvrtok každú ponožku inú. Čo je to, ako vznikne či ako sa prejavuje tento syndróm sa dozviete už vo štvrtok v škole.
V piatok je svetový deň vody, oblečme si preto tematicky niečo modré.
Určenie miesta a času zápisu detí na plnenie povinnej školskej dochádzky
19. 3. 2024Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie ako zriaďovateľ školy určuje miesto a čas zápisu detí na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnešj škole v školskom roku 2024/2025 takto: Zapis_do_1.roc._-_2024.pdf
O Z N A M
18. 3. 2024Vážení rodičia a žiaci,
Oznamujeme Vám, že od utorka sa v školskej jedálni z prevádzkových dôvodov nebude variť.
Žiakom základnej školy bude podávaná suchá strava.
O zmene situácie budeme rodičov včas informovať.
Fenomény sveta - Učíme sa lietať
15. 3. 2024Kto bol prvým človekom vo vesmíre? Pristáli už ľudia na mesiaci? Prečo sú vzducholode zakázané? Ako funguje teplovzdušný balón? Na tieto otázky už poznajú odpovede naši piataci, ktorí sa na Fenoménoch sveta rozprávali o tom, ako sa ľudia naučili lietať. Na konci témy nás opäť potešili krásnymi a nápaditými projektmi, veď posúďte sami...
Týždeň školských knižníc
12. 3. 2024Do fotogalérie bol pridaný nový album Týždeň školských knižníc.
52Podľa slovenského spisovateľa Jána Uličianskeho mesto bez knižnice je nemiestne. Veď knižnica ponúka ľuďom viac ako iba zbierku kníh. Je to miesto plné krásnych príbehov, vzletných myšlienok, tvorivých momentov. A my môžeme iba dodať, že každá správna a spôsobná škola má svoju školskú knižnicu. Aj my máme a tento týždeň naša knižnica oslavovala.
V 1. – 3. ročníku sa žiaci spoločne s pani učiteľkou vrhli medzi nové-novučičké knihy, ktoré prišli celkom nedávno v rámci už v našich novinkách skôr spomenutého projektu Čítame pre radosť. A radosť knihy skutočne rozdávali. Rozprávky, Bájky, Albi knihy (Slovensko, Vesmír, Svet zvierat, Angličtina), encyklopédie, príbehy – to všetko si žiaci sústredene pozerali, zaborili do nich svoje zvedavé nosíky. Ani nevedeli ako a hodina bola fuč. Nemusia sa však báť – knihy im ostávajú v ich triednych knižniciach. Druháci sa zabávali s puzzlami, hádali rozprávky a štvrtáci čítali bájky, riešili otázky k textu.
Po vyučovaní sme sa vydali so staršími žiakmi na putovanie s Analfabetou Negramostnou. Nešťastná hrdinka z knihy Jána Uličianskeho sa ukryla do knižnice, hoci sama neprečítala ani jednu knihu. Vďaka známym literárnym postavám, ktoré v knižnici stretne, zažije nečakané dobrodružstvá.
Mladší žiaci sa zasa započúvali do rozprávky z novej knižky, ktorú im prečítala pani knihovníčka Krišáková. Páčila sa im, to ukazovali ich sústredené tváre a to, že jej aj porozumeli, dokázali múdrymi odpoveďami na otázky.
Naša knižnica teda v piatok rozhodne nezívala prázdnotou. Tešíme sa a dúfame, že to nebolo naposledy.
Zápis do 1. ročníka na šk. rok 2024/2025
8. 3. 2024Riaditeľ ZŠ s MŠ Kráľovnej Pokoja v Haligovciach oznamuje, že slávnostný zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2024/2025 sa bude konať
10. apríla 2024 o 13:00 hod. v budove základnej školy.
Na zápis sa fyzicky dostavia rodičia spolu s deťmi, ktoré k 31.8.2024 dovŕšia vek 6 rokov a dosiahnu školskú spôsobilosť.
Zapísané do 1.ročníka musia byť všetky deti, ktoré sa narodili v čase od 01.09.2017 do 31.08.2018 a deti, ktoré pokračovali v minulom školskom roku v plnení povinného predprimárneho vzdelávania. Zapísať sa musia aj tie deti, u ktorých bude zákonný zástupca dieťaťa žiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole.
· Zápis dieťaťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku
Do prvého ročníka môže byť výnimočne prijaté aj dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku. Ak zákonný zástupca o to požiada, je povinný k žiadosti priložiť súhlasné stanovisko príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Pisomny_suhlas_detskeho_lekara.pdf
· Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami
Do triedy základnej školy možno začleniť aj žiaka so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami. O prijatí rozhoduje riaditeľ školy na základe vyjadrenia príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a podmienok školy na výchovu a vzdelávanie takéhoto dieťaťa.
· Čo ak dieťa nedosiahlo školskú zrelosť?
Na známky nezrelosti dieťaťa na nástup do školy upozorní rodičov škola, kde dieťa absolvuje zápis alebo aj učiteľka v materskej škole, kam dieťa chodí. Ak sa vyskytnú nejaké pochybnosti, rodičia by mali navštíviť Centrum poradenstva a prevencie ako aj všeobecného lekára. Dieťa spravidla absolvuje testy školskej zrelosti a podľa ich výsledkov ako aj celkového zhodnotenia bude vydaný odborný posudok, na základe ktorého sa realizuje ďalší postup, čiže zákonným zástupcom sa odporúča, aby požiadali riaditeľa školy o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. /bývalý odklad školskej dochádzky/.
Informovany_suhllas_-_pokracovanie_poviineho_predprimarneho_vzdelavania.pdf
Ziadost_o_pokracovanie_plnenia_povin_predprim._vzdelavania.pdf
Suhlas_vseobecneho_lekara_s_pokracovanim_pvinnehopreprimarneho_vzdelavania.pdf
· Plnenie povinnej školskej dochádzky dieťaťa v zahraničí
Rodič má právo rozhodnúť sa, že jeho dieťa bude navštevovať základnú školu v zahraničí. Keďže je školská dochádzka povinná, štát si ponecháva istú formu kontroly. Dieťa musí byť riadne zapísané do kmeňovej školy v Slovenskej republike (teda tam, kam patrí podľa školského obvodu). Pri zápise rodič oznámi, že jeho dieťa bude študovať v zahraničí a zároveň písomne požiada riaditeľa školy o povolenie študovať v zahraničí.
Ziadost_o_povolenie_plnenia_povinnej_skolskej_dochadzky_mimo_uzemia_SR.pdf
· Individuálne vzdelávanie dieťaťa v domácom prostredí
Školský zákon umožňuje individuálne vzdelávanie detí základnej školy. Aj v tomto prípade musí byť dieťa riadne zapísané do kmeňovej školy a rodič písomne požiada riaditeľa školy o umožnenie takejto formy vzdelávania. Zároveň musí rodič dieťaťa zabezpečiť osobu, ktorá spĺňa kvalifikačné predpoklady pre toto vzdelávanie. Žiadosť okrem iného obsahuje aj dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania.
O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie do základnej školy rozhodne riaditeľ do 15. júna 2024.
Tanzánia - divoké srdce Afriky
7. 3. 20241Ako vyzerá príroda v Tanzánii? Čo je to safari a čo veľká päťka? Naozaj tu vzniká nový kontinent? Ako sa ľudom žije a chodia tu vôbec deti do školy? Na tieto a mnohé ďalšie otázky dostali odpoveď naši šiestaci a siedmaci, ktorí sa opäť po roku zúčastnili zaujímavého geografického poznávania z cyklu Svet okolo nás - teraz o Africkej Tanzánii. Dvaja mladí cestovatelia strávili v tejto krajine 3 mesiace, a preto nám mohli pútavým spôsobom priblížiť túto krásnu Africkú krajinu do detailov. Už teraz sa tešíme na budúci rok, keď nás opäť zoberú na ďalšie pútavé miesto sveta za pravými cestovateľskými zážitkami - tentokrát do krajiny sopiek - Indonézie.
Rozvojový projekt ,,Čítame pre radosť“
5. 3. 2024Naša škola sa prihlásila do rozvojového projektu ,,Čítame pre radosť“ a bola úspešná. Získali sme 500 eur na nákup kníh do triednych knižníc.
Cieľom tohto projektu je posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu a budovanie čitateľského sebavedomia u detí a mladších žiakov, pričom hlavným cieľom je zriadiť alebo doplniť triedne knižnice.
Knihy sú skvelé. Nielenže nám otvárajú bránu k múdrosti a rozširujú naše obzory, robia nás aj lepšími ľuďmi, výborne si pri nich oddýchneme a zlepšujú kvalitu nášho života. Preto sa snažíme viesť aj našich žiakov k láske ku knihám. Nie nadarmo sa hovorí: -,,Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si.“
Webinár - šikana
23. 2. 202422. februára sa žiaci našej školy zúčastnili online stretnutia s veľmi aktuálnou témou – témou šikanovania. Od lektorky sa dozvedeli, čo to šikanovanie vlastne je, aký je rozdiel medzi „obyčajným“ šikanovaním a kyberšikanovaním, dostali cenné rady, čo robiť a na koho sa obrátiť, ak sa také niečo v ich okolí deje. Pevne veríme, že takto strávená hodina nášho spoločného času bude prínosom a šikanovanie sa v našej škole diať nebude.
Svet poznania – 5. kolo
22. 2. 2024Ten čas ale letí. V stredu sa školská chodba zase naplnila súťaženiachtivými žiakmi, ktorí si prišli zmerať sily vo svojich vedomostiach z rôznych oblastí. Pri školskom kvíze si užili zábavu a aj sa niečo nové naučili. Víťazom gratulujeme a o mesiac dovidenia!
Fajčenie a jeho vplyv na zdravie
19. 2. 2024Dňa 15.2.2024 usporiadali lektorky RÚVZ v Starej Ľubovni prednášku o fajčení, ktorá bola spojená s meraním zadymenia pľúc oxidom uhoľnatým. Prednášku absolvovali žiaci ôsmeho a deviateho ročníka.
Dozvedeli sa, že jedna cigareta obsahuje približne 5 tisíc rôznych chemických látok, ktoré negatívne vplývajú na zdravotný stav ľudského organizmu. Pozornosť venovali trom najdôležitejším látkam, ktorými sú nikotín, oxid uhoľnatý a decht.
Nikotín má síce upokojujúci účinok, no na druhej strane toxicky pôsobí na srdce: zvyšuje krvný tlak, aj pulzovú frekvenciu a hlavne zužuje cievy, takže orgány sú zlé zásobené kyslíkom.
Oxid uhoľnatý je plyn, ktorý sa viaže na červené krvinky a vďaka nim sa dostáva do celého tela.
Decht je čierna lepivá látka, ktorú počas fajčenia vťahuje fajčiar do pľúc. Je to silný karcinogén, čiže rakovinotvorná látka. Tá sa tam usadí a spôsobuje dráždivý fajčiarsky kašeľ.
Lektorka z RUVZ vysvetlila žiakom princíp závislosti na nikotíne, rozprávala o abstinenčných príznakoch, ktoré sa dostavujú u fajčiarov v intervaloch 45 – 60 minút. Fajčením sa odbúrava množstvo vitamínu C z organizmu, preto ho treba dopĺňať vo zvýšenej miere. Okrem toho povedala rozdiel medzi aktívnym a pasívnym fajčením, žiaci debatovali aj o dôvodoch , ktoré vedú ľudí k tomu, že siahnu po cigarete. Predposlednou témou boli ochorenia spojené s fajčením, napr. rakovina pľúc, ochorenie srdca, astma atď. Veríme, že prednáška bude pre žiakov prínosom do ich ďalšieho obdobia dospievania.
Školské kolo Biblickej olympiády
16. 2. 20242Vo štvrtok 15.2.2024 sa víťazi triedneho kola biblickej olympiády stretli na školskom kole tejto každoročnej súťaže. Najlepší žiaci z jednotlivých ročníkov opäť riešili úlohy, ktorých tematický obsah bol zameraný na tri starozákonné knihy - Knihu Genezis, Knihu proroka Daniela a Žalm 27 a novozákonné Evanjelium podľa Jána. Traja súťažiaci s najvyšším počtom bodov vytvoria spoločné družstvo. V ňom si zmerajú svoje poznatky z biblických kníh, s ostatnými súpermi z iných škôl, na dekanátnom kole tejto súťaže v nasledujúcom mesiaci.
Zúčastneným žiakom ďakujeme a víťazom držíme palce pri ďalšom svedomitom štúdiu Svätého písma.
Gympliáda
16. 2. 20241Aj tento rok nám do školy prišla pozvánka na súťaž Gympliáda, ktorú organizuje Gymnázium v Spišskej Starej Vsi. Deväť trojčlenných družstiev deviatakov si zmeralo svoje vedomosti, zručnosti, rýchlosť a dôvtip v šiestich prírodovedných predmetoch – fyzika, chémia, biológia, geografia, informatika a matematika. A hoci sa nášmu tímu nepodarilo zvíťaziť, žiaci si skúsili spoluprácu a získali nové skúsenosti a veríme, že aj vedomosti. Umiestnili sa na veľmi peknom, šiestom, mieste. Ďakujeme za reprezentáciu!
Školské kolo biologickej olympiády
16. 2. 2024Po minuloročnom úspechu našich piatakov v biologickej olympiáde v kategórii F sa tento rok žiaci už šiesteho ročníka prihlásili do olympiády znovu. Školské kolo kategórie E prebiehalo online a pozostávalo z testu s rôznymi otázkami a z poznávania rastlín či živočíchov. V odbornosti zoológia postupujú do okresného kola Rebeka Bernátová a Michaela Richnavská, v odbornosti botanika Alexandra Smoleňová. Súťaže sa zúčastnil aj Patrik Habiňák. Všetci štyria sa stali úspešnými riešiteľmi. Gratulujeme a v apríli budeme držať palce.