• Novinky v školskom roku 2013/2014

• Fotografie k jednotlivým aktivitám si môžete pozrieť vo FOTOALBUME.

Zamamagurský SUPERSTÁR

5.6.2014 sa uskutočnil  1.ročník speváckej  súťaže pre materské školy v Spišskej Starej Vsi: Zamagurský Superstár.

Do tejto súťaže sa zapojilo našich päť detí, ktoré súťažili s goralskými a slovenskými pesničkami. Spolu bolo dvadsať súťažiacich  z  iných materských škôl- z Matiašoviec, z Červeného Kláštora, zo Spišskej Starej Vsi.

Bola to pestrá paleta piesni rôzneho žánru v podaní predškolákov. Porota sa skladala z učiteliek všetkých materských škôl, z učiteľa ZUŠ a pracovníčky mestskej knižnice.

Naši dvaja chlapci vyhrali,  1. miesto : Alexander Rusiňák, 2. miesto:  Ján Richnavský.  Ich spev a prejav  boli výborné.  Boli odmenení diplomom a vecnými cenami. Ostatní zúčastnení dostali maľovanku .

Úspešný výlet sme ukončili návštevou cukrárne , kde sme si pochutnali na koláčiku a zmrzline.

Oslava Dňa matiek

Dňa 12.5.2014  v materskej škole sme mali oslavu „Dňa matiek“. Pripomenuli sme si dôležitosť žien, matiek, človeka, ktorý nás nosil pod srdcom, ktorý nám dal nezištnú lásku a starostlivosť od malého nemluvňaťa až po celý život, ktorý sa príkladne stará, miluje svoje deti, také, aké sú, ktorý sa snaží vždy pomôcť.

Kultúrnym programom, ktorý sa skladal z piesni, básni, scénky, tanca vyjadrili  deti  úctu a vďaku  svojím mamkám, popriali im spolu s učiteľkami veľa zdravia, šťastia a lásky od všetkých.

Prednáška o zdravých zúbkoch

Dňa 30.1.2014 sa v našej materskej škole uskutočnila prednáška o zdravých zúbkoch. Hlavnou myšlienkou prednášky bolo pútavou  a hravou formou vzbudiť u detí záujem o starostlivosť o svoje zúbky, naučiť ich už v rannom veku vhodnú techniku čistenia, vytvárať si správne návyky pri starostlivosti o chrup. Náš školský vzdelávací program plní  aj prierezovú tému- „Ochrana života a zdravia“ ,  preto mala aj pre deti a učiteľky  veľký význam.

Prednáška bola poučná a veselá, kde si deti pozreli ukážky o zdravých a chorých zúbkoch. Vyskúšali si aj vhodnú techniku umývania so svojou zubnou kefkou, ktorú má každé dieťa v materskej škole. Tieto návyky si upevňujeme aj my,  pravidelným umývaním zúbkov.  Poznatky a správny postup čistenia zúbkov  budeme aplikovať aj u rodičov prednáškou na rodičovských združeniach.

Príchod sv. Mikuláša

Ako každý rok, aj tento k nám zavítal svätý Mikuláš, ktorý si so sebou doviedol svojich pomocníkov- dvoch anjelikov a dvoch čertíkov.

Meral k nám ďalekú cestu, aby obdaroval a potešil naše deti. Už od rána ho netrpezlivo čakali, ako aj svojich rodičov a súrodencov, aby spoločne mohli prežiť tieto radostné chvíle.

Predviedli sa prítomným pestrým kultúrnym programom, ktorý bol zložený z rôznych básni, piesni, scénok a tančekov. Za odmenu dostali darčeky od Mikuláša a prísľub, že o rok príde zas.

Úcta k starším

Motto: "Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku,

podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý.

Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."

Mesiac október bol aj pre nás pripomienkou, ako si uctiť starých rodičov v našej materskej škole. Starnutie je zákonitý, všeobecný jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj my ľudia. Je to nezvratný a postupný proces v našom živote. Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná. Aj naše deti v materskej škole vedia, že starí rodičia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám, mladším, deťom. Láska a úcta k starším ľuďom je vysoko cenená a dôležitá aj v kresťanstve.

Dňa 28.10.2013 sme privítali v našej materskej škole vzácnych hostí - našich starých rodičov, pre ktorých sme pripravili kultúrny program, darček a menšie posedenie. Týmto deti im poďakovali za krásne chvíle, za láskavé slová, múdre rady, za obetavosť, za starostlivosť.

Celodenná turistická vychádzka  -  23.10.2013

Krásny les  je v jeseni, i keď nie je zelený.

Zlatom svietia javory, buk červeňou zahorí.

Breza striasla dukáty, les je veľmi bohatý.

Krásy jesenného lesa sme objavovali aj my - deti materskej školy 23.10.2013 celodennou turistickou vychádzkou. Celú paletu krásy, farebnosti, pestrosti sme si vychutnávali objavovaním a spoznávaním blízkeho, prírodného okolia. Zároveň sme sa otužovali slnkom a vetrom. Pohybovali sme sa aj medzi prírodnými prekážkami, ktoré deti s radosťou prekonávali. Pozorovali sme stromy, kríky, rozlišovali sme zložky živej a neživej prírody, zaujali sme pozitívne postoje k zvieracej ríši, pozorovali sme stopy zvierat.

Prakticky sme uplatňovali návyky starostlivosti o prírodu - nezahadzovali sme odpadky, papieriky, plastové fľaše.

Na záver sme sa porozprávali o zážitkoch, pocitoch, dojmoch z nášho výletu a vyvodili sme poučenie, ako sa máme starať a chrániť prírodu.

Fotografie z besiedky si môžete pozrieť TU.